סיור טו' בשבט

סיור מבוגרים טו' בשבט - פארק נאות קדומים

"אילן אילן במה אברכך?"

בימים אלו של חודש שבט מצוי הטבע במופע ראווה ססגוני ואתם מוזמנים לחגיגה של יופי בסיור מודרך ונעים בין עצי שקד פורחים ומרבדי צבע.
רבי שמעון אומר המהלך בדרך ושונה ומפסיק ממשנתו ואומר מה נאה אילן זה ומה נאה ניר זה מעלה עליו הכתוב כאילו מתחייב בנפשו (משנה, אבות פ"ג מ"ז)

ט"ו בשבט
סיור מבוגרים ט"ו בשבט – רקע כללי:

רבה מאוד הייתה השפעת הטבע ויפי העץ על אבותינו הקדמונים. עד כדי כך שלעיתים העלוהו לדרגת אל  כפי שנכתב בספר ירמיהו "אֹמְרִים לָעֵץ אָבִי אַתָּה" אכן היו אלו עצים רמים, גבוהים ועבותים  ולכן לא ייפלא בעינינו שיש לנו "חג עצים". אולם מקורו של טו בשבט איזו פשוט כלל ועיקר.

בתחילתו היה זה מועד תשלום המס לבית המקדש (ה 1 בינואר בימינו), שהתקופה בה הוא מצוין – ט"ו בשבט – הייתה חופשתו השנתית של החקלאי. אז ישב ספון בביתו בשעה שבחוץ ירדו גשמים והרוח הצליפה בעלים, וחישב את הכנסותיו מהיבולים שגידל. ניתן לומר בשפתנו שהיה זה מועד תשלום המס. עם היציאה לגלות עבר המועד שלבים שונים ממנהג אכילת פירות יבשים, דרך הפיכתו לחג עם תפילות וברכות, הוספת 4 כוסות יין לבן ואדום כצבעי גלי הפריחה בטבע הישראלי, וסדר טו בשבט. בסופו הפך לחג של נטיעות ושמירה על הטבע.

אז מה עושים בסיור?

בסיור נעקוב אחר גלגוליו השונים של החג דרך תחנות שונות בשטח, נגלה מאיפה החל מנהג אכילת פירות יבשים,  מהו הקשר בין גלי הפריחה בטבע הישראלי  למקובלים שחיו בצפת ולסדר טו בשבט, והאם באמת זה הזמן המתאים לנטיעת עצים.

ובעיקר נהנה ממרחבי השדות הירוקים המתחילים לנבוט ומשפע צבעי הפריחה.

הערות כלליות לסיור טו' בשבט:
  • משך הסיור כ- שעתיים וחצי.
  • ניתן לקיימו בחודש שבט.
  • השתתפות בסיורים מגיל 18.

ניתן לשלב סדר טו בשבט חגיגי במהלך הסיור (פירות יבשים ויין אדום ולבן באחריות המזמין)

לחצו להשארת פרטים >>