השתלמויות מורי דרך

השתלמויות מורי דרך בפארק נאות קדומים

השתלמו בשמורת טבע מרהיבה עם מדריכים מקצועיים

כל ההשתלמויות מועברות על ידי מורי דרך מקצועיים ו/או מומחים לנושא ומדריכים בכירים
ומוכרות מטעם משרד התיירות לחידוש תעודת מורי דרך 🌿

פארק נאות קדומים ממוקם במרכז הארץ ומשתרע על פני שטח של 2500 דונם. הפארק, מאגד בתוכו מגוון רחב של צמחים במטרה להמחיש את החיבור בין המקורות העבריים לבין הטבע הארץ ישראלי. את תוכן ההשתלמויות בנאות קדומים ניתן ליישם בהדרכות מכל מקום בארץ.

ההשתלמויות מועברות על ידי מורי דרך מקצועיים ו/או מומחים לנושא ומדריכים בכירים. השתלמויות יולי עד דצמבר 2020 מוכרות מטעם משרד התיירות לחידוש תעודת מורי דרך. ההשתלמויות מיועדות למורי דרך בלבד. יש להיות נוכחים במהלך כל ההשתלמות ולחתום על טופס נוכחות בתחילת ההשתלמות, באמצע ובסופה.

שימו לב ,יש להירשם להשתלמויות בטופס ההרשמה ולהשלים את התשלום במערכת הסליקה המופיעה בטופס. רק לאחר השלמת התשלום ומילוי הטופס, ישמר מקום בהשתלמות.

לטופס הרשמה לחצו כאן

לטופס התשלום לחצו כאן

לפרטים נוספים ניתן לפנות לסיגי אבן – 08-9770790sigi@n-k.org.il

 

 

 

 

השתלמות מספר 713 – חכמת הצמחים בתנ"ך ובברית החדשה

יום ג' ה- 15.9.2020, כ"ז אלול תש"פ. מדריכה: ד"ר שרהל'ה אורן

להכיר זווית אחרת של צמחי ארץ ישראל ונופיה בשבילי נאות קדומים: היסטוריה של עם, סמל ומשל לחי העם והאדם, תובנות ומסרים מן הברית החדשה ומספר הספרים והכל עולה מן הצמחים. אבותינו שהיו ברובם חקלאים וחיו בטבע הכירו את חכמת הצמחים ודרכה לימדו את חכמת החיים והאדם. סיור על סמלים ומשלים בשילוב של ידע בוטני מקצועי יאיר לנו את עולם הצומח ועולמם של אבותינו באור חדש. והיתרון למורה הדרך – הצמחים גדלים בכל מקום.

 • הגעה עצמית לפארק נאות קדומים. מפגש במרכז המבקרים בשעה 9:00. סיום בשעה 16:00.
 • עלות למשתתף: 80 ₪. ההשתלמות מיועדת למורי דרך בלבד.
 • יש להצטייד בכובע, בגדים נוחים ובאוכל ומים למשך כל היום.

לטופס הרשמה לחצו כאן

לטופס התשלום לחצו כאן


השתלמות מספר 718 – לחם, יין, שמן – יום עיון

יום ו' ה- 16.10.2020,  כ"ח בתשרי תש"פ. מדריכות: ד"ר שרהל'ה אורן וד"ר טובה דיקשטיין.

הלחם היין והשמן, מלווים את עם ישראל עוד בראשית דרכו עם כניסתו אל הארץ: "…וְאָסַפְתָּ֣ דְגָנֶ֔ךָ וְתִֽירֹשְׁךָ֖ וְיִצְהָרֶֽךָ"  (דברים יא יד).

הדגן, התירוש והיצהר היו שלושת המוצרים החשובים ביותר בסל המזונות הארץ ישראלי, הם מופיעים בתפילין, במזוזה, בבית המקדש ובשולחן השבת וגורל יבולם חרץ את גורלו של האדם. הצלחתם של השלושה תלויה בגשם ולכן הייתה לגידולם השפעה רבה גם על אמונתם של תושבי הארץ. להדריך בארץ ישראל, משמע, להכיר את התנאים הגיאוגרפיים והאקלימים המכתיבים את הגידולים המסורתיים ומכאן להכיר את אופיים האמוני והתרבותי של יושבי הארץ בימים ההם ואף בימינו אנו.

כל אחד מן היבולים הוא עולם מלא ומרתק של סיפורים, דימויים, משלים ומאכלים. נקדיש יום של עשייה והכרות עם כל אחד מן השלושה ונתוודע לעולם של תרבות אנושית מקומית ואף זרה.

 • הגעה עצמית לפארק נאות קדומים. מפגש באולם זית (בכניסה לפארק) בשעה 8:30. סיום בשעה 12:30.
 • עלות למשתתף: 100 ₪. ההשתלמות מיועדת למורי דרך בלבד.
 • יש להצטייד בכובע, בגדים נוחים ובאוכל ומים למשך כל היום.

לטופס הרשמה לחצו כאן

לטופס התשלום לחצו כאן


 השתלמות מספר 720 – נשות התנ"ך דורשות צדק חברתי

יום ג' ה- 17.11.2020, א כסלו, תש"פ. מדריכה: ד"ר אביבית שוויקי

הרבה לפני התנועה הפמיניסטית ומעמד האישה היו נשים גדולות מהחיים: נועזות, רגישות, קשובות ואחראיות, דמויות מרתקות  שסיפורן מאז מאיר אל תוך עצמנו.

סיפורי המקרא מעידים על מקומה של האישה, תפקידיה וסגולותיה, כישות שאינה עצמאית הפועלת תחת סמכות בעלה. הדמות הנשית בחלק ניכר מן הטקסט המקראי נתפסת כמי שאינה בעלת שליטה וכוח, ובכל זאת באמצעות החכמה והערמה, מעצבת את המציאות בדרכה ומצליחה לחולל שינויים. נשים אלו העזו והשפיעו.

כיצד הצליחו נשות המקרא מתוך המרחב הביתי המסוגר, ובחברה גברית – פטריארכלית להשפיע ולהיכתב  בדפי ספר הספרים וכיצד נראו חייהן?

נאיר את דמותן של מספר דמויות נשיות שחרף התנאים, קמו ועשו מעשה לא מקובל, ההולך כנגד המוסכמות המקובלות, ואף הסתכנו בחייהם.

 • הגעה עצמית לפארק נאות קדומים. מפגש באולם זית (בכניסה לפארק) בשעה 9:00. סיום בשעה 16:00.
 • עלות למשתתף: 90 ₪. ההשתלמות מיועדת למורי דרך בלבד.
 • יש להצטייד בכובע, בגדים נוחים ובאוכל ומים למשך כל היום.

לטופס הרשמה לחצו כאן

לטופס התשלום לחצו כאן


השתלמות מספר 715 – מסע שורשים קולינרי

יום ג' ה- 8.12.2020, כ"ב כסלו תשפ"א. מדריכה: ד"ר טובה דיקשטיין

מסע שורשים לגלוי הטעמים, הניחוחות והסיפורים המרתקים של האוכל הישראלי.

אוכל הוא לא רק מזון, הוא ביטוי מוחשי של טבע הארץ ותרבותה. התיירות הקולינרית נמצאת במגמת עליה מזה כמה שנים אך כיום האוכל הישראלי מציע שעטנז של מאכלים ים תיכוניים עם חומרי גלם וטכניקות מודרניות. בסיור ובסדנא, נחשפים לסיפורו ההיסטורי של האוכל הישראלי האמיתי. אלפיים שנה היה עם ישראל בגלות והאוכל הישראלי המקורי אבד, אבל הוא עדיין חי בין דפי המקורות העתיקים, בממצאים הארכיאולוגיים והבוטנים, במאכלי עמים ועדות בארץ ישראל וסביבתה. הסיור כולל הכרות עם חומרי הגלם המקומיים בתקופת התנ"ך וימי בית שני, ליקוט ובישול ארוחה על-פי מתכונים משוחזרים מתוך טקסטים עתיקים. את הסיור תוביל ד"ר טובה דיקשטיין חוקרת שולחן האוכל הישראלי הקדום.

 • הגעה עצמית לפארק נאות קדומים. מפגש באולם זית (בכניסה לפארק) בשעה 9:00. סיום בשעה 16:00.
 • עלות למשתתף: 130 ₪. ההשתלמות מיועדת למורי דרך בלבד.
 • יש להצטייד בכובע, בגדים נוחים כלי אוכל רב פעמיים ובאוכל ומים למשך כל היום.

לטופס הרשמה לחצו כאן

לטופס התשלום לחצו כאן

 

 

 

 

 

לחצו להשארת פרטים >>