טיול מבוגרים "עברית מארץ תצמח" - סיור מרתק בעקבות מקורות השפה העברית

טיול מבוגרים בנושא "עברית מארץ תצמח"

סיור "עברית מארץ תצמח" - פארק נאות קדומים

סיור ייחודי לזכרו של הנשיא החמישי של מדינת ישראל - יצחק נבון ז"ל

"אין עוד שפה בעולם שנולדה, חייתה ואחר-כך קפאה למשך אלפיים שנה, והנה קמה לתחייה ומחדשת את נעוריה. שפה יש לאהוב, כדי לאהוב אותה צריך להכיר אותה ולחזר אחריה ואז היא נענית לך בכל שלל חמודותיה, אבל היא גם זקוקה להגנה" (יצחק נבון ז"ל, הנשיא החמישי ויו"ר נאות קדומים)

השפה העברית מתעוררת לחיים:

תחיית השפה העברית היא תופעה ייחודית בעולם כולו! עם שיבת עם ישראל לארץ ישראל, נולד הצורך להתחבר מחדש לחיי האבות בארץ ותוך כך זכתה העברית לתחייה מחודשת. התנ"ך, המשנה, התלמוד הירושלמי ועוד, נכתבו כולם בארץ ישראל ומבטאים את חיי היום יום של העם החי על אדמה זו וממנה.

סיור לגמלאים לזכרו של יצחק נבון:

"אם נמה העברית אלפיים, נו אז מה, הבה נעירנה ונמציא את היוזמה…" (י. לונדון)  אנשים יוזמים ומחדשים כמו אליעזר בן יהודה, אפרים וחנה הראובני (מייסדי נאות קדומים) חיברו מחדש את השפה העברית לנופי הארץ ומקורותיה ולתושבי הארץ הוותיקים והחדשים שהגיעו מגלויות שונות ברחבי העולם.

אנו מזמינים אתכם להתרפק ולהתענג על עולם שלם של מושגים מונחים וביטויים אשר הולכים ונשכחים מלב ומהדעת אך עדיין נמצאים ונוכחים בטבע, בצומח ובחיי היום יום. שפה היא זהות, ויצחק נבון ז"ל אמר כיו"ר נאות קדומים: "אני רואה בנאות קדומים מכשיר בלתי רגיל להשרשתנו בארץ… זה נוף וטבע ואידיאולוגיה יחד, ופרושם של כל הדברים האלה הם קיום, תעודת זהות". 

 

מה בסיור:

  • סיור נעים ונח בשבילי נאות קדומים פוגשים את הטבע הארץ ישראלי ומעוררים ביטויים וניבים אשר 'צמחו' מהאדמה. מכירים את מלאכות האיכר, הכורם, הרועה והחרש ואלו יובילו את המשתתפים אל השורשים האמתיים של השפה, אשר צמחה על רקע הנופים וחיי אבותינו בהם.
  • כברה, מזרה, ניר, תלם – ביטוים שמקורם בגורן ובשדה. בישיבה בחצי גורן "חורשים" על ביטויים ומושגים רבים שצמחו מתוך עבודת השדה ומשמשים אותנו גם היום. נכיר את כלי הגורן ואת משמעות שמותיהם ונקנח בקלי, חטיף העשוי מגרעיני חיטה אותו הגיש בועז לרות.
  • בשפה העברית קיים קשר הדוק בין ידע ומים. בסיור מגיעים אל בורות המים העתיקים ודולים מידע על ביטויים נפלאים הזורמים ממימי קדם ועד ימינו ומפרשים לנו תובנות על מים חיים, בורות נשברים, על שינוי ושחיקה.
  • בשטח הגת ישתרגו פתגמים רבים המשמשים אותנו גם היום לביטויי שמחה הצלחה ולתיאור "אנשי אשכולות" מובחרים במיוחד. לסיום נרים "לחיים" כוס קונדיטון מתוק.
  • לאורך הדרך הנינוחה, פוגשים שלל דוגמאות לביטויים ודימויים העולים מן הצמחים הטבע והשדה כגון: יכולת ההשתקמות של השקמה, שקדנותו של השקד ומדוע התמר הוא תמרור להולך במדבר?

 

חשוב לדעת:
משך הסיור כ-שעתיים וחצי
הסיור מיועד לגילאי 18 ומעלה ומותאם לכל סוגי האוכלוסייה
ניתן לקיים את הסיור גם בשעות הערב לאורך מסלול מואר
הצעידה בשבילים סלולים ונוחים
יש להצטייד במים ולהגיע בנעלי הליכה נוחות

לחצו להשארת פרטים >>