סיורי מרכז תרבוטבע בפארק נאות קדומים: , פעילויות, סיורים וסדנאות

"תרבוטבע" - סיורי בוטיק לקבוצות

"תרבוטבע" - סיורי בוטיק לקבוצות

מרכז 'תרבוטבע' מציע לקבוצות מאורגנות סיורי תוכן ייחודים בנאות קדומים, שמורת טבע קסומה במרכז הארץ.

🌿 הדרכה על ידי מומחים בתחומם 🌿 נושאי הדרכה מקוריים 🌿 מסלולי הליכה נוחים ונגישים 🌿 חיבור להיסטוריה לטבע ולמקורות

מבחר הסיורים:

נשות המקרא דורשות צדק חברתי 
סיור  על נשים חזקות בתנ"ך
מדריכה: ד"ר אביבית שוויקי – מומחית למחזור החיים של האישה בתקופת המקרא
מעמד האישה בתקופת המקרא נתון היה למסגרת כללים פטריארכליים נוקשים. לא פשוט היה לנשים באותה העת לחולל שינוי. ובכל זאת מגלים סיפורי המקרא כי במהלך הדורות פרחו דמויות נשיות נועזות, אמיצות, ומשפיעות. נאיר את דמותן של גיבורות המקרא, מספר דמויות נשיות שחרף התנאים קמו ועשו מעשה לא מקובל, אמיץ ופורץ דרך, ההולך כנגד המוסכמות המקובלות, והצליחו.
בסיור נדגיש את הבחירות שעשו נשים אלו, תוך השוואה לבחירות שנשים נדרשות להם בימינו. ביניהן:
בנות צלפחד בשיעור מדהים על מחאה חברתית פמיניסטית המובילה לשינוי בחקיקה של אותה תקופה,
תמר שתכתיבי החברה לא עצרו בעדה – עליה נאמר "היה ליבה כלב הארי",
פוליטקאית ומשוררת – דמותה המרתקת של דבורה הנביאה
רבקה – שמגבלות היותה אישה לא עצרו בעדה לנהל את העניינים בביתו של יצחק
רחל וחנה – שהוגדרו ע"י היותן עקרות, טייטל בעייתי מאוד בתקופת המקרא
ועוד ועוד דמויות ככל שיותיר לנו הזמן…

אלבום הפרחים
סיור והרצאה על מסורת ייבוש פרחי הבר בארץ ישראל. 
מדריכה: שרית ליבוביץ' – זלץ, בעלת תואר שני בפולקלור ותרבות עממית.
מי מאתנו לא ייבש פרחים בילדותו? בין דפי האנציקלופדיה העברית או ספרי הטלפונים עבי הכרס שהיו מצויים בכל בית.
במפגש מרתק נספר על הכיסופים לארץ ישראל שמומשו באמצעות ליקוט וייבוש פרחי בר. נלך יחד במסע נוסטלגי בין ספרים תמונות ואלבומים שמתוכם יעלו פרחים בני למעלה ממאה שנים, כשהם שומרים על חיוניות וצבע. נכיר את מנהג ייבוש הפרחים בישראל, נבין את האידאולוגיות הקשורות בתופעה, נתחקה אחרי הטכניקה שפותחה והבעיות שהיו כרוכות בה ונכיר מקרוב את מייבשי הפרחים לדורותיהם. נמזג את טבע הארץ עם המיתוס התנכ"י, את המדע עם האמנות, נחבר בין הגולה לארץ ישראל. נקנח בסיור פורח הכולל ליקוט של פרחי בר לא מוגנים.  (אפשרות לרכישת מכבש אישי)

צמחי מרפא
סיור וסדנה בעקבות צמחי הבושם והרפואה והכנת משחה ודאודורנט מחומרים טבעיים.
מדריכה: יעל שמרון, מדריכה ומומחית לצמחי מרפא
משחר ההיסטוריה חיפש האדם דרכים ושיטות לשמור על בריאותו ולרפא את עצמו, והצמחים שימשו כאחד הכלים העיקריים למטרה זו. בדרך של ניסוי וטעייה התגלו השפעות שונות של הצמחים על גוף האדם ובמשך אלפי שנה התפתח תחום הידע של רפואת הצמחים.
הסיור יתמקד במסורות, בפולקלור ובסיפורי העם שנקשרו בצמח, בוטניקה של הצמח, שמנים ארומטיים המופקים מהצמח ושימושים הרפואיים שנעשו בו בעבר ובימינו.
בסדנה נתנסה בשימושי הצמחים החל מחליטת תה ועד לשימוש מרפא ברוקחות טבעית, המשתתפים יכינו משחה או דאודורנט לטיפוח הגוף בדרך טבעית.

שיבולים אומרות שירה
סיור בעקבות שירי משוררים בטבע הארץ, בסיור נפגיש בין טקסטים של שירה עכשווית ומקורות עבריים קדומים ובין מראות הטבע והנוף שראו גיבורי קדם המופיעים בשירי המשוררים המודרניים.
מדריכה: מיכל קאופמן, מדריכה בכירה בעלת תואר שני בספרות
נפש האדם מאז ומעולם מצאה בטבע מקור השראה ליצירה, ולתרבות. חילופי העונות , הפריחה, החיות וציפורי השיר פתחו את לב המשוררים ונתנו דרור לשירים ומנגינות. הרוח העוברת בקמה, נדמתה לקדמונים כשיבולים אומרות שירה, שמי התכלת שלפני הצהריים ואפילו נפילה חרישית של עלה בודד מעוררים בנו רצון להתחבר אל הטבע. צריך רק להתבונן ולהקשיב. בלב שדות הדגן בהן אומרות השיבולים שירה, נשב בגורן בה בררו את הבר מן השיבולת הזהובה ונברר דרך השירים את הדברים שהם הלחם של חיינו.

סיור מספר ומזמר
סיור מספר ומזמר, אשר ממחיז בשירה וקטעי משחק סיפורי מדרש ואגדה מהמקורות
מדריך: אילן מלאכי, זמר-שחקן ויוצר
מסע מוסיקלי/תיאטרלי מרגש בשבילי השמורה ונופיה. נשיר משיריה של הארץ ונתוודע אל סיפוריהם של החכם מכל אדם, החזק שבליסטים, היפֶה בחכמים, ועוד דמויות מומחזות, סיפורים מרתקים ושירים ישראלים נפלאים המתחברים לנושא הסיור.

עצים ועצות
סיור בין עצי החורש והיער, על אגדות ואמונות, טקסים, תכונות ושימושי עצים.
מדריך: זיו בר-אל, מדריך בכיר ומורה דרך
לאורך ההיסטוריה האמינה האנושות ביכולת ההישרדות, ההשתקמות ואף בחיי הנצח של העצים, לכן נשמר להם מקום מרכזי וחשוב עד כדי מעמד של אלים.  
בשבילי נאות קדומים נכיר את העצים עצמם, את תפקידם במקורות היהודיים, את הדרמות המסעירות שהתחוללו תחתם וגם אלו מהעצות שהם נותנים לנו ניתן להשתמש בהן היום?

מסע שורשים 
סיור ליקוט וסדנה קולינרית בעקבות הטעמים הנשכחים של האוכל הארץ ישראלי הקדום
מדריכה: ד"ר טובה דיקשטיין – מומחית לשולחן האוכל הארץ ישראלי בתקופת התנ"ך המשנה והתלמוד
במהלך הסדנה נטייל בנופי העבר, נלקט צמחי בר ותבלין ונשמע סיפורים ואגדות על מאכלינו הקדומים, לפני היציאה לגלות . על כירת אש בסגנון הכירה הקדומה נבשל ארוחה צמחונית-חלבית ממאכלי היומיום וממאכלי החגים של ארץ ישראל העתיקה. הסדנה והמאכלים משתנים בהתאם לעונות השנה, הצמחים וחגי ישראל. ועורכים שולחן בחיק הטבע.

"נפש יהודי הומיה" – מסע אישי בין פה לשם
סיור והצגת יחיד
מדריך ומופיע: דורון קינר, שחקן מספר סיפורים ומנחה קבוצות.
זהו מסע אישי, מסע בזמן ומסע פנימי, מסע המתאר תקופה אחרת ומציאות שונה, מסע המייצג את דור ההורים ואת דור הסבים והסבתות שהגיעו לכאן מכל הגלויות. מסע בזמן לאורך מספר תקופות היסטוריות, מהחשובות בתולדות עמנו ובמקביל, מסע פנימי של היוצר, המתחבט עם עצמו בשאלות מוסריות ודילמות ערכיות, המציבות מראה בפני הצופים. את המופע יקדים סיור בטבע שיעסוק בהשתקפותם של סמלי המדינה בנופי הארץ ובמורשת העם

"דבר אלי בפרחים"
סיור לאוהבי בוטניקה בעקבות פרחי החורף של ארץ ישראל.
מדריך: נוגן  צברי, הגן הבוטני בנאות קדומים
בשמורת נאות קדומים ובגינות הגן הבוטני, מתקבץ מגוון עצום של פרחי בר המאפיינים אזורי גידול שונים בארץ, ביניהם צמחים "אדומים" בסכנת הכחדה. בעונה זו מצויים הפרחים בשיא תפארתם ויופיים. בסיור יוצאים עם נוגן צברי – גנן הגן הבוטני וסוקר צמחים לגלות את עולמם המופלא של הצמחים הפורחים בחורף, התאמותיהם ויחסי הגומלין בינם לבין מאביקיהם.

"שפת הדרך"
בעקבות מושגים, מונחים וביטויים בשפה העברית אשר צמחו מתוך הטבע הארצישראלי.
מדריכה: ד"ר שרהלה אורן – מדריכה בכירה, מכותבי פינת "רגע של עברית"
סיור נוסטלגי המתרפק על עולם מלא של מושגים, מונחים וביטויים שחלקם הולכים ונשכחים מן הלב, אך עדיין נוכחים בטבע במלוא עוצמתם. נפגוש את הטבע הארץ ישראלי ונעורר לחיים ביטויים וניבים אשר 'צמחו' מן האדמה. דרך מלאכות האיכר, הכורם, הרועה והחרש נגלה את שורשיה האמתיים של השפה, אשר צמחה על רקע הנופים וחיי היום יום של העת העתיקה.

אדם ואדמה
סיור  על קיימות, אדם וסביבה והקשר הקדום והמודרני בין האדם ונוף מולדתו.
מדריכה: טלי אלגזי – מדריכה בכירה ומתכננת  פרמקלצ'ר
האדמה מספרת סיפור ואנו בוחרים האם ברצוננו להאזין לו. בסיור בין שדות חרושים, פוגשים את האדם כתבנית נוף מולדתו, שומעים על הקשר אדם/אדמה במקרא, מהו כושר נשיאה, חקלאות מונוקלוטרה וחקלאות שלחין, חשיבות מארג החיים בקרקע ומהו קומפוסט (דשונת).
בסיור חשים את האדמה בידיים חשופות, מכינים כדורי זרעים ומתנסים ביצירת כלי אדמה בהשראת הטבע סביב.

איש, אישה וגשם
בעקבות סיפורי מים וכמיהה לגשם בתרבות חקלאית ישראלית.
מדריכה: מור רוט סוקניק, מנהלת מחלקת הדרכה ומורת דרך
סיפורי גשמים ממלאים את תרבותנו בשילוב מרתק בין ציפייה מול חשש, תפילה להצלחת היבולים וחרדה מגשם שלא בעתו, שיטפונות וגשמי זעף. הסיור יחשוף את חשיבות הגשם והמים בארץ ישראל כפי שהיא "זולגת" מתוך הטקסטים והנופים. בין מתקני מים משוחזרים ושדות צמאים לגשם, יוצאים למסע המחבר את האדם למים – מקור החיים.

להזמנה עבור קבוצות:  res@n-k.org.il | 08-9770770

מומלץ להגיע עם נעלי הליכה סגורות, כובע ומים.
לפרטים נוספים:  info@n-k.org.il | 08-9770770

לחצו להשארת פרטים >>