גשם, מטר ומטריות - סיור גשם בנאות קדומים - שמורת טבע נאות קדומים

גשם, מטר ומטריות - סיור גשם בנאות קדומים

בנאות קדומים יוצאים לטייל גם כשהגשם יורד ונהנים מחוויה חורפית אמתית.

בארץ ישראל ישנם ימי גשם מועטים אז במקום לראות את הגשם מבעד לחלון, יוצאים לטייל אל השבילים המוריקים ומגלים את הטבע מזווית אחרת.

עונה מומלצת: דצמבר- מרץ. מומלץ להגיע עם מטריות
למי מתאים: גן חובה – ו'
משך הפעילות: 3 שעות

גשם והגשמה – הגשם מגשים את כל משאלות החקלאים ומרווה את האדמה.

אבותינו נתנו שמות רבים לגשם (יורה, מטר, רביבים, מלקוש ועוד) והקדישו חשיבות רבה לגשם שיגיע בעיתו ירווה את האדמה ויעזור לחקלאים. נתבונן בשדות המושקים, בתחילת נביטת הצמחים ואף נלמד על שמות העננים השונים.

אל הגשם – החורף הקצר בארץ ישראל חייב מציאת פתרונות לאגירת מים ושליחתם לשדות. נעבור בין מתקני מים עתיקים ונשמע על ההבדל בין חקלאות בעל לחקלאות שלחין. בבור המים נעקוב אחר אמות המים ונראה כיצד "אין הבור מתמלא מחוליתו".
פעילות –
שאיבת מים מבור המים או הפעלת גלגל אנטיליה

בין השלוליות – עולם חיים שלם מסתתר לו בשלוליות החורף העונתיות. נחקור את בעלי החיים הזעירים ואת צמחי המים הרבים הנהנים מהקור ומשפע המים.
פעילות – ביקור בשלולית החורף, איסוף דגימות מים וזיהוי בע"ח.

ירקות השדה – בחורף הטבע מספק לנו שלל צמחים ירוקים, רעננים וטעימים למאכל. נלמד לזהות את צמחי הבר השונים ונלקט מהם להכנת תה חורפי ומחמם.
פעילות – ליקוט צמחים והכנת תה צמחים בריא וטעים

תרדמת חורף – רגע לפני התעוררות האביב, חלק מן העצים משירים את עליהם ונכנסים לתרדמת חורף. נעבור בין עצי התאנה, הרימון, הגפן והשקד ונלמד על הדרכים השונות של הטבע להתמודד עם עונות השנה המתחלפות.
פעילות – מיחוי עלי שלכת בצבעי הסתיו

לחצו להשארת פרטים >>