תוכניות - תכנית בשילוב הנצחת מורשתו הייחודית של הנשיא החמישי יצחק נבון ז"ל - שמורת טבע נאות קדומים

סיור חינוכי - "מנהיגים צומחים מן השדה"

"מנהיגים צומחים מן השדה"

סדרת מנהיגות חדשה בשילוב הנצחת מורשתו הייחודית של הנשיא החמישי יצחק נבון ז"ל.

משך הפעילות: ארבע וחצי שעות
מתאים לכיתות: ז'-י"ב (קבוצה עד 25 משתתפים).
העונה המומלצת: כל השנה.

יצחק נבון היה בין התומכים הראשונים במפעל נאות קדומים. במגוון תפקידיו הציבוריים שבהם כיהן, ראה חשיבות רבה במציאת השווה והמאחד בעם: מצד אחד למצוא את מה שמשותף לכולם- העבר, ההיסטוריה, התנ"ך ועם זאת לאפשר את הביטוי האינדיבידואלי של כל שבט ועדה בישראל ולתת ביטוי למיוחד שבה. נבון פעל רבות למען כלל האוכלוסיות בעם, החדיר את אהבת הארץ והמורשת למערכות החינוך וחתר לאחדות לאומית.

כחלק מהנצחתו בפארק נאות קדומים, ישתתפו התלמידים בסדנאות O.D.T בטבע, במגוון תחנות המנחות אותם להתבונן בעצמם ובחברתם ויחד עם זאת להפנות מבט אל הטבע, אל מורשת העבר בדגש על אישיותו של נבון ותרומתו לחברה הישראלית.

מנושאי הסיור:

 • כולנו בסירה אחת – תרגיל הסנדלים
  תחרות בין שתי קבוצות הצועדות בסנדלי ענק משותפים. מטרת התרגיל היא להמחיש את חשיבותו ותרומתו של כל  תלמיד לקבוצה כולה בכל שלב בתחרות. ללא עבודת צוות והקשבה, לא תושג המטרה.
 • חיפוש דרך במבוך
  "עִמְדוּ עַל דְּרָכִים וְשַׁאֲלוּ לִנְתִבוֹת עוֹלָם – אֵי זֶה דֶרֶךְ הַטּוֹב וּלְכוּ בָהּ " (ירמיהו ו טז)
  הליכה צוותית במבוך צמחים ענק ומציאת רמזים וחידות בשטח המבוך. היציאה מהמבוך וכמו כן פתרון החידות, דורשים שילוב של מגוון תחומי דעת המאפשרים לכל אחד לגלות ולפרוץ עם יכולותיו הייחודיים לו.
  נבון פעל רבות לגילוי כישרונות בערי פיתוח ושכונות מצוקה על מנת לאפשר לתלמידים לבוא לידי ביטוי.
 • ללמוד מנהיגות מן הרועים
  מנהיגי ישראל הגדולים היו רועים בתחילת דרכם. תכונות רבות באופיו של הרועה מעניקות לו את היכולת להנהיג גם את העם, דוד ומשה נבחרו לתפקידם בזכות הרגישות והדאגה לעדרי הצאן.
  תוך כדי פעילות הנהגת עדר צאן קבוצתית מנקודה לנקודה, יעלו נקודות לדיון כגון: רגישות ודאגה לצרכיו של כל פרט בקבוצה, הקשבה, היחס אל האחר והשונה ועוד.
 • "כתישת אזוב"
  צמח האזוב מהווה סמל לצניעות וענווה. נכיר את הצמח, נכתוש אזוב לתבלין הזעתר המוכר ונקבל שקית במתנה. בדיון יעלה– מהי צניעות בהקשר של מנהיגות?
  ראיית טובת הכלל לפני טובת עצמך, הסתפקות במועט ועוד.
תרגיל סנדלים מגבש
לחצו להשארת פרטים >>