תוכניות - ניווט תנ"כי בשבילי נאות קדומים - שמורת טבע נאות קדומים

ניווט תנ"כי בשבילי נאות קדומים

ניווט תנ"כי בשבילי נאות קדומים

"עִמְדוּ עַל דְּרָכִים וּרְאוּ וְשַׁאֲלוּ לִנְתִבוֹת עוֹלָם אֵי זֶה דֶרֶךְ הַטּוֹב וּלְכוּ בָהּ וּמִצְאוּ מַרְגּוֹעַ לְנַפְשְׁכֶם..." (ירמיהו ו', ט"ז)

מנושאי הניווטים לכיתות ז'-י"ב

ניווט "דגן, תירוש ויצהר" – ניווט העובר בין "הדגן התירוש והיצהר"- הגידולים העיקריים של ארץ ישראל, ומקור מים, אשר מפאת חשיבותם הפכו לערך מרכזי בחיי היומיום ובאמונה הישראלית.
הניווט מתקשר לפרשת "והיה אם שמוע…" המופיעה בתפילין ובמזוזה ומשקפת את הבעיה הבסיסית של ארץ ישראל בעבר ובהווה: התלות במים. זהו ניווט אתגרי בו מתבקשים התלמידים לנווט בין נקודות בשטח בעזרת מפה, מצפן וכתב חידה (מתאים לבני מצווה בכל ימות השנה).

ניווט ט"ו בשבט
– ניווט הממחיש את מצב העצים בתקופת ט"ו בשבט. על התלמידים לעבור במהלך הניווט במספר נקודות בהן עליהם לזהות את העצים, לפתור החידות ולגלות שם של עץ פרי מסויים.

ניווט "סמלים ומשלים" – הניווט עובר בין צמחים שונים ומציג את סמליותם בעולמם של חז"ל. התלמידים ידרשו לאתר את מיקום התחנות ולהתאים בין התכונה המצויינת בדף החידה לצמח המצוי בתחנה.

ניווט מנהיגות – מהן התכונות הרצויות למנהיג? בניווט "יפגשו" התלמידים בנופים, צמחים ובעלי חיים המייצגים תכונות מנהיגים בעבר ובהווה. עליהם יהיה להתמודד עם משימות בשטח, לזהות בהן את תכונות המנהיג ולהסביר זאת בנקודות הסיכום.

הערות:
משך כל ניווט- כשעה וחצי
כל ניווט משולב בנושאי הדרכה שונים
כל כיתה צריכה להתחלק לשלוש חוליות ניווט
דרוש מבוגר לכל חוליה

לחצו להשארת פרטים >>