כך תתמקח עם הבוס על שכר - מאמר

כי מגיע לך: כך תתמקח עם הבוס על שכר

יאיר נתיב וזאב אריאלי

תברר כמה חברים שלך מרוויחים, תהיה מוכן לממש איומים, אל תשרוף קשרים, אל תציק ואם צריך אל תהסס לעקוף סמכות
רגע לפני שאתה נכנס בזעם למשרד של הבוס ודורש את מה שמגיע לך,
רצוי שתתכונן מראש. המדריך להעלאה בשכר

העלאה בשכר

אתה עובד קשה ולא מרוויח כמו שמגיע לך. חיים קשים, אבל זה המצב אצל, בוא נראה רגע, תשעים אחוז מהעובדים שאתה רואה מסביבך. העשרה אחוז הנותרים הם אלה שקובעים לאחרים את התקציב.

אז להפנים את זה זה דבר אחר. לעשות משהו בנוגע לזה – זאת כבר שאלה מורכבת יותר. אפשרות אחת היא לפתוח עסק, אבל זה לא מתאים לכולם. אם מתחיל לכאוב לך הראש רק מהמחשבה של פתיחת תיק במע"מ, תמשיך לקרוא. האופציה המרכזית לשכירים מביניכם שרוצים להרוויח יותר – מלבד התבכיינות חסרת תועלת ותקווה שמישהו ישים לב אליכם ויקדם אתכם בעבודה – היא שיחה עם הבוס על העלאת שכר.

איך עושים את זה? לשם כך גייסנו את זאב אריאלי, פסיכולוג ויועץ ארגוני, ששימש כיועץ פנים במרכזי הפיתוח של אינטל והיה מנהל משאבי אנוש במגוון גופים.

"נקודת המוצא שכל אחד צריך להבין היא שאנו נמצאים כיום בשוק העבודה משתנה", אומר אריאלי. "המצב שבו עובד תלוי נזקק לחסדי המעסיק כבר לא קיים יותר. התקשרות עבודה בין אדם לארגון מתקיימת כל עוד שני הצדדים מרוצים. כן, גם פיננסית". נקודת מוצא נוספת ממנה אריאלי אומר לנו שצריך לצאת היא שהעובד, כמו המעסיק, אינטליגנט. "עובד חייב לקחת אחריות על הקריירה שלו. אם הוא לא יעשה כן, המעסיק שלו בטוח לא יעשה זאת", הוא מוסיף את מה שאנו מכירים מחיינו שלנו.

אחרי שהפנמת את נקודות המוצא, אתה מוזמן לגשת לכללים:

תלך לראיונות עבודה אם טוב לך בחיים

"אתה צריך לדבר עם חברים, להסתכל על סקרי שכר באינטרנט ולעשות ראיונות אפילו כשאתה לא מחפש עבודה", מסביר אריאלי. "זה בסדר ללכת ולהתראיין פעמיים בשנה כדי לדעת פחות או יותר איפה אתה נמצא, מה השוק וכאלה דברים. זה חלק מהמשימה שלך כעובד. הרבה פעמים אנשים לא נעים להם לשאול בן אדם אחר כמה הוא מקבל אז אפשר לשאול אותו שאלה אחרת, כמו כמה לדעתך מקבלים במקצוע שלנו. כשהייתי מנהל משאבי אנוש שאלתי כמה לדעתך מקבל מנהל משאבי אנוש בארגון בסדר הגודל הזה. היה לי עובד שהיה מהנדס אצלנו בארגון. הוא נשאר שבע שנים במקום עבודה אבל מדי פעם היא הרים פריסקופ וראה מה קורה". בקיצור, להיות עם אצבע על הדופק.

תמצא את היתרון שלך – ותדאג שגם הובס שלך מכיר אותו

"הבוס שלך יילחם עלייך, אם העזיבה שלך 'תתקע' אותו. אם הוא יכול מחר לגייס עובד דומה, הוא ישחרר אותך באהבה", הוא אומר. "רואים את זה בארגוני היי טק, שלפעמים עובד מחזיק איזשהו סוג של ידע או מיומנות שאין לאף אחד אחר. או אם זה במכירות, אם אתה יודע שאתה נמצא במוקד מכירות ועושה 20 אחוז מהמכירות של המוקד שיש שם עוד 20 אנשים מצבך טוב".

אוקיי, אז יש לך משהו יותר טוב מאחרים. מה עכשיו? "תפוס את המנהל שלך לשיחה ותגיד 'יש משהו שמפריע לי'. הרבה פעמים הטעות של אנשים היא שהם הולכים לקיצון מהר מדי. או שהם אומרים לבן אדם אם אתה לא נותן לי את זה אני עוזב או שהם באים ואומרים אני עוזב החל מ…עם הצעה מתחרה". בקיצור, בלי קיצוניות.

תגיע עם נתונים – אתה יודע כמה אחרים מרוויחים

"אתה לא בא סתם ככה ואומר למנהל שלך תשמע השכר שלי לא בסדר. אתה בא עם נתונים. אתה אומר שביררת עם אנשים בשוק. אם השגת סקר שכר באינטרנט או בחברות גיוס או השמה. תבוא אליו עם הטבלה ותגיד לו שזה מה שכתוב בה. לפעמים הנתונים מוטעים אבל הכיוון הכללי הוא לא רע. תבוא גם עם נתונים של תפוקה על מה אתה שווה. יש מקרים שהמנהל לא מודע עד הסוף לכל הדברים שאתה עושה. מה שמשמעותי פה הוא מה אתה מקבל לעומת מה אתה שווה לארגון".

תהיה מוכן לדיאלוג ולא לאולטימטומים

"יש משהו שנקרא fight or flight וזאת תגובה ביולוגית. כשאנו נכנסים למצבי סכנה, כשהאדם הקדמון היה עומד מול הנמר, הוא היה צריך לקבל החלטה האם נלחם או בורח. היום המנגנון הזה בעייתי כי לא הכול מצבי חירום. כשאנו מבשלים בראש את השיחה עם המנהל וזה מטריד אותנו לפעמים התגובה המיידית שלנו תהיה אולטימטום או בריחה. בנושאים מורכבים כמו העלאת שכר תגובה כזאת לא מתאימה. מה שמתאים הוא תגובה של דיאלוג".

אל תחפור

זמן לדיון על שכר צריך שייקבע מראש, ואין צורך לנדנד לבוס בעניין. אם התקבלה דחייה לא צריך להרפות, כמובן, אך לא לגשת ולבקש בשנית חודש אחרי. "ממה שאני מכיר בארגונים עושים בדרך כלל דיוני שכר פעם בשנה", אריאלי מספר. "פעם בשנה זה זמן טוב לעצור ולהסתכל. גם בשביל העובד וגם בשביל הארגון"

__________
זאב אריאלי, פסיכולוג ויועץ ארגוני במרכז למנהיגות בפארק נאות קדומים.

כתבה זו פורסמה ב-MAKO ב-8.1.12

לכתבה המלאה במאקו

לחצו להשארת פרטים >>