חדש!!! סדנת בטיחות - הדרכת בטיחות בסדנת שטח פעילה וחווייתית

סדנה התנסותית, חווייתית ומגוונת אשר תוביל להטמעה ולהקפדה על נהלי הבטיחות

מנהיגות זה אצלנו בטבע! - הבטיחות מעל הכל!

סדנה שתייצר עניין רב, תגביר את המחוברות לנושא, תעלה את המודעות וההכרה בחשיבות הנושא, ותוביל להטמעה ולהקפדה על נהלי הבטיחות בארגון.
הנהלות ארגונים והממונים על הבטיחות מתמודדים עם האתגר של יצירת עניין וחיבור לנושא החוזר על עצמו מידי שנה - הדרכת בטיחות לעובדים, המחויבת על פי חוק.
נושא מאתגר מאוד מבחינת יצירת עניין והתחברות של העובדים.
במרכז למנהיגות בפארק נאות קדומים, אנו מציעים שינוי מרענן – מעבר מהדרכה פרונטלית לסדנת שטח חווייתית ומגוונת המדמה מצבי סיכון ובטיחות הקיימים בסביבת העבודה.


מאפייני הסדנה

כמו בחיים – מדמים את סוגיות הבטיחות בחיי העבודה
סוגיות בטיחות בכל פעילות – סדנאות שטח בהן כל ההתנסויות תהיינה כאלה שיש בהן רכיב משמעותי שמדמה מצב בטיחותי. למשל: אופציית נפילה מגובה (לא רב), החלקה, אופציה להיפגע מהרמה או נפילת חפץ כבד, פגיעה מחפץ חד, אופציה לפציעה וכדומה.
סקר סיכונים – לפני כל תרגיל, המשתתפים ימפו את הסיכונים הפוטנציאליים ויתכננו את הדרך להתמודד אתם
התחרות ולחץ המשימה – בכדי לדמות, ככל האפשר את מצבי החיים השוטפים בעבודה, נבצע משימות תחרותיות, בהן מוצבים יעדים ומטרות, שביצוען מוגבל בזמן. בחלק מהמשימות יתווספו להתנסויות, תרחישים בלתי מתוכננים. מסגרת שכזו יוצרת לחץ, שמדמה את המתח הקיים בעבודה בין עמידה במשימה לבין שמירה והקפדה על נהלי הבטיחות.
תוצאות טובות תלויות בתכנון מוקדם מוקפד – המשימות יכילו ניהול פרויקט מדוקדק, הכולל חלוקת תפקידים, בקרת איכות, תוך כדי שימת דגש על זיהוי מקדים של מפגעי בטיחות וביצוע באופן בטיחותי.
ניתוח והפקת לקחים – בסופו של כל תרגיל תתבצע הפקת לקחים, אותה יישמו בתרגיל הבא.
ניתוח מסכם ותובנות להטמעה בארגון – ניתוח תובנות אינטגרטיבי מכלל התנסויות במהלך היום. כל משתתף יגדיר את התובנה היישומית שלו.

המטרות העיקריות של סדנת בטיחות

 • העצמת המודעות לנושא הבטיחות והחשיבות העליונה של הנושא
 • חידוד והעמקה של היכולת לזהות סיכונים ולהתמודד אתם
 • חידוד החשיבות של הנחיות בטיחות, קיומן והטמעתן בארגון
 • למידת עמיתים וחשיבה משותפת בנושא

למי מתאימה הסדנה?

 • עובדים שעליהם חלה חובה לקבל הדרכת בטיחות שנתית.
 • ממוני בטיחות, יחוו מודל ללמידה פעילה והעברת ההדרכות המחויבות על פי חוק, בצורה חווייתית ומחברת.
 • ועדות בטיחות במפעלים.

מבנה הסדנה

 • 2-4 תרגילי התנסות בשטח
 • בכיתת לימוד – ניתוח התובנות שעלו מהתרגילים בשטח
 • ניתן לשלב ניתוח והתייחסות של ממונה הבטיחות בארגון

מסגרת הפעילות

יום פעילות מלא – עד 8 שעות – 4 תרגילי שטח וסדנה מסכמת בכיתת לימוד
חצי יום פעילות – עד 5 שעות – 2 תרגילי שטח וסדנה מסכמת בכיתת לימוד

ניתן להשאיר פרטים לחזרה

  תרגילי שטח בסדנה

  כל קבוצה תבצע 2-4 תרגילים בהתאם לתוכנית שתיקבע מראש

  סקי יבשה

  במשימה זו, מתקיימת תחרות בין צוותים, על מהירות תנועה בין חברי כל צוות. כשלושה עד חמשה חברים בצוות, עומדים על שני משטחים מקבילים, כשרגליהם מחוברות אליהם ברצועות והם מתחרים על תנועה לאורך דרך במגבלת זמן. התחרותיות עלולה להוביל לכך שלא יקפידו על נהלי הביטחון שמוגדרים בכל צוות מראש.

  הסיכון: קיים סיכון של פציעה כתוצאה מנפילה.

  הליכה על חבל

  במשימה זו, אוחזים כל חברי הקבוצה בחבל קשור בקצותיו, היוצר מעגל. חברי הקבוצה מותחים את החבל היטב ויורדים יחד ובתיאום מלא, מעמידה למצב של כמעט שכיבה. לאחר מכן, כשהחבל מתוח, הולך עליו משתתף אחד עד שניים ועל חברי הקבוצה לדאוג לביטחונם.

  הסיכון: קיים סיכון לנפילה, וגם סיכון למתיחת גב מוגברת של האוחזים בחבל, בהתאם לכובד ההולך על החבל.

  עכביש

  רשת הבנויה מחבלים, ומתוחה בין שני עצים. גובה הרשת כ-2 מטר. משימת כל צוות הינה להעביר את כל החברים בו, לצד השני של הרשת, דרך החורים שבה, מבלי לגעת בחבל.
  שני צוותים, מתחרים ביניהם על העברה מהירה ובטוחה של כל המשתתפים.

  הסיכון: תרגיל זה כורך בחובו מעבר בגובה (עד 2 מ'), וסכנה מוחשית לנפילה. הוא מחייב ביצוע איכותי ומדויק תחת לחץ ועבודת צוות מתואמת שלכל אחד יש בה תפקיד.

  בניית קשת אבנים

  בניית קשתות מאבנים (חלקן כבדות ובעלות צורה מורכבת), בעזרת אבנים בלבד (יתכן תמך עם מקדם סיכון בעת הבניה), וללא חומרי הדבקה ועזר כלשהם. כל צוות יצטרך להעמיד מבנה של קשת. הצוותים מתחרים ביניהם על גובה הקשת והמפתח שלה, תוך ניהול סיכונים, והקפדה מרובה על נהלי בטיחות.
  כל צוות יבצע סקר סיכונים מתאים ויבנה את תוכנית הבטיחות המתאימה למשימה. על כל צוות יפקח "ממונה בטיחות" ויעניק נקודות על עמידה בנהלים, והקפדה מחמירה בתקנות הבטיחות. ממונה הבטיחות יוכל לקנוס עבירות בטיחות בצוות עליו היה ממונה.

  הסיכון: הרמת משאות כבדים, פציעות וחבלות.

  קליעה קבוצתית למטרה

  ירי בחץ וקשת המתבצע בתתי-צוותים, להשגת מירב הנקודות. זוהי משימה תחרותית בין צוותים, בה כל צוות צריך להשיג את מירב הניקוד על מנת לנצח. באימון מקדים, כל צוות בונה את יכולותיו ובמהלך התחרות, בהגבלת זמן מאתגרת במיוחד, עליו להשיג תוצאה גבוהה ובדרישות איכות. בהתנסות זו, קיימות תקנות בטיחות מחמירות, להימנע מפגיעה (מחץ במעופו) ומחתכים (עבודה עם סכינים לחידוד החיצים).
  חלק מהנקודות שתצבור הקבוצה יגיע מאיתור מוקדם של סיכונים ע"י הצוות, חלק נוסף מהקפדה על הדרכה מקדימה של כללים והנחיות בטיחות ובקרתן במהלך התרגיל, ובנוסף קבוצה תיקנס בהורדת נקודות עקב אי הקפדה על נהלי בטיחותית.

  הסיכון: חבלות מחתכים, פציעות מחפצים בתנועה.

  גשר חבלים

  התנסות במעבר על משטחים לא יציבים, באמצעות עבודה בזוגות כאשר הסיכון מועצם בכך שהאחד מוביל את בן זוגו שעצום עיניים ואחראי לשלומו במהלך ההליכה. יישנם 3 סוגי משטחים לא יציבים. תהיה תחרות בין הזוגות על הביצוע הטוב ביותר הן מבחינת שמירת הבטיחות והן מבחינת משך הזמן.
  התרגיל משלב פסילות בגין מעבר על הנחיות בטיחות או עקב לקיחת מקדמי סיכון גבוהים מידי

  הסיכון: תנועה על גבי משטחים לא יציבים, סכנות נפילה.

  בניית רפסודות (מתאים רק לאביב או לקיץ)

  צוותים בונים רפסודות ועוברים באמצעותן מצדו האחד של אגם לצד השני. בניית הרפסודה מחייבת ניהול פרויקט מדוקדק, תוך סכנת היפגעות מחפצים, החלקה, נפילה למים, ועבודה עם כלי חיתוך.
  יינתנו הוראות מקדימות בנושא הבטיחותי, ובקר בטיחות ילווה כל אחד מהצוותים.

  סיכונים: חבלות מחתכים, החלקה, נפילה למים, פציעות מחפצים כבדים (סנדות).
  הפעילות מחייבת נוכחות מציל, בתוספת 450 ₪.

  סיכום היום – למידה ותובנות

  בסיכום היום הקבוצה תנהל תהליך למידה באמצעות חקר מוקיר של התובנות מתוך ההתנסות ותקיים חשיבה על הדרכים ליישם חשיבה ומודעות לנהלי הבטיחות, בתהליך העבודה השוטף.
  ניתוח היום ייעשה בשיתוף של ממונה הבטיחות בארגון ומנחה הסדנאות.
  ארגונים שיזדקקו, ניתן להוסיף לניתוח המסכם ממונה בטיחות – בתוספת עלות.


  מנהיגות זה אצלנו בטבע!

  לפרטים והזמנות:
  בטלפון 08-9770752 | 08-9770710 או במייל manhigut@n-k.org.il

  לחצו להשארת פרטים >>