קִיקָיוֹן מָצוּי Ricinus communis - פארק נאות קדומים

קִיקָיוֹן מָצוּי Ricinus communis

על צמח 'קיקיוני' של יום אחד ועל מסר חשוב

ד"ר שרה'לה אורן וד"ר חן שרמן - יועצת בוטנית

צמח חודש אֱלוּל - קִיקָיוֹן מָצוּי Ricinus communis
משפחת החלבלוביים Euphorbiaceae
בערבית: ח'ירווע خروع

בקיאים אנו בעובדה כי לעיתים אורך חיי חרקים, בעיקר זכרים, קצר וייעודי לצורך הפרייה; כך המצב בקרב זכר נִמְלַת-הקציר בעת 'מעוף הכלולות' או במיני פרפרים החיים מספר שעות עד לשלב ההפריה
אך, האם פגשתם מימיכם צמח שאורך חייו יממה בלבד???
בתנ"ך מצוי אחד כזה והוא הַקִּיקָיוֹן.
גם הפעם הופעתו ייעודית, אלא שהפעם לצורך דוגמא חינוכית: הקיקיון מוביל לספר קצר וחשוב - ספר יונה, המספר על ניסיון התחמקות של יונה משליחות שקיבל מאת אלוהים אל נינווה, בירת ארץ אשור, שאת אנשיה התבקש יונה להחזיר בתשובה אנושית-חברתית: "קוּם לֵךְ אֶל נִינְוֵה הָעִיר הַגְּדוֹלָה וּקְרָא עָלֶיהָ: כִּי עָלְתָה רָעָתָם לְפָנָי" (יונה א ב) אירועים מוזרים ואף מסוכנים פוקדים את יונה בנפתולי דרכו, בעטיים הוא מבין כי לא ניתן לחמוק משליחות האל. בסופו של דבר מגיע יונה לנינוה ומזהיר את אנשיה מפני אבדון קרוב: " עוֹד אַרְבָּעִים יוֹם וְנִינְוֵה נֶהְפָּכֶת" (יונה ג ד).
כעת עומד יונה במבחן אישי נוסף; אנשי נינווה מקשיבים לאזהרתו ו'פוצחים' במסע חזרה בתשובה מקיף, שכלל אפילו את הבהמה אשר בקרבם: "וְיִתְכַּסּוּ שַׂקִּים הָאָדָם וְהַבְּהֵמָה וְיִקְרְאוּ אֶל אֱלֹהִים בְּחָזְקָה; וְיָשֻׁבוּ אִישׁ מִדַּרְכּוֹ הָרָעָה" (יונה ג ח).

דווקא כאן מרגיש יונה הכי אבוד; כיצד מילותיו, שנאמרו לאחר מסע אישי מאומץ וייחודי, לא תתגשמנה ונינווה לא תתהפך, אלא תמשיך לשגשג? "וַיֵּרַע אֶל יוֹנָה רָעָה גְדוֹלָה וַיִּחַר לוֹ". הוא כה מיואש, עד כי הוא מבקש את נפשו למות: "וַיִּתְפַּלֵּל אֶל ה'... וְעַתָּה ה' קַח נָא אֶת נַפְשִׁי מִמֶּנִּי: כִּי טוֹב מוֹתִי מֵחַיָּי" (יונה ד ג). כעת מצוי יונה במצב מורכב לפיו קשה לו לשוב לשגרת חייו. בייאושו, התמקם בפאתי העיר תחת סוכה על מנת לצפות בגורל העיר: "וַיֵּצֵא יוֹנָה מִן הָעִיר... וַיַּעַשׂ לוֹ שָׁם סֻכָּה וַיֵּשֶׁב תַּחְתֶּיהָ בַּצֵּל עַד אֲשֶׁר יִרְאֶה מַה יִּהְיֶה בָּעִיר"(יונה ד ה). הקדוש ברוך הוא מבין כי מסע חינוכו של יונה טרם תם, ובחר כעת להשתמש בקיקיון שעליו רחבים, ודמותם כעין כף יד חוסים ומגנים, על מנת ללמד את יונה פרק חינוכי חשוב נוסף: "וַיְמַן ה' אֱלֹהִים קִיקָיוֹן וַיַּעַל מֵעַל לְיוֹנָה לִהְיוֹת צֵל עַל רֹאשׁוֹ לְהַצִּיל לוֹ מֵרָעָתוֹ; וַיִּשְׂמַח יוֹנָה עַל הַקִּיקָיוֹן שִׂמְחָה גְדוֹלָה" (יונה ד ו-ז).

אולם שמחתו של יונה קצרה ונגדעת כבר למחרת כאשר הקיקיון האיתן והמבטיח נשדף ומתייבש ברוח מזרחית חמה. ייאוש מחודש תוקף את יונה הבודד המבקש עצמו שוב למות.
ברגע שביר זה מוסר האל את המסר המגיע לאחר חוויה עוצמתית בה הרגיש יונה בגופו ובנפשו את חסרון הקיקיון שכלל לא עמל למענו. אולי כעת יוכל להבין את כאבו הגדול של האל ואת דאגתו לשלמותה של עיר גדולה: "אַתָּה חַסְתָּ עַל הַקִּיקָיוֹן אֲשֶׁר לֹא עָמַלְתָּ בּוֹ וְלֹא גִדַּלְתּוֹ: שֶׁבִּן לַיְלָה הָיָה וּבִן לַיְלָה אָבָד וַאֲנִי לֹא אָחוּס עַל נִינְוֵה הָעִיר הַגְּדוֹלָה אֲשֶׁר יֶשׁ בָּהּ הַרְבֵּה מִשְׁתֵּים עֶשְׂרֵה רִבּוֹ אָדָם" (יונה ד י-י"א)

זרעי קיקיון (ערך: קיקיון) https://he.wikipedia.org

מעבר למראהו השופע עלים גדולים וירוקים של הקיקיון שהפכו אותו שחקן ראשי במצגת החינוכית של יונה הנביא מציג צמח הקיקיון זה בצד זה רוע ותועלת; בקליפות זרעיו המבריקים, המעוטרים בקישוטי חום-שחור, מצוי רעל חריף שכיכב בפרשות ריגול בעולם בשם ריצין (Ricin) , רעל חריף משל הציאניד המוכר או מארסו של נחש קוברה. הוא גורם לפגיעה בפעילות החלבון שבתא ומכאן למוות. שימוש במינון נמוך מהווה גם תרופה חשובה (רצינה) בתחום המלחמה בגידולים סרטניים.

הזרע מצויד בראשו בגוף שומני לבנבן בולט – עטי (קרונקולה), אשר נמלים אוהבות ומכרסמות ואגב כך מסייעות בהפצתם. זרעי הקיקיון מכילים עד 50% ממשקלם שומן ייחודי, המכונה – שמן קיק. הוא משמש כסם משלשל, כחומר-גלם בתעשייה כימית ואף כחומר סיכה למנועי מטוסים, בזכות עמידות בפני טמפרטורות נמוכות בהם שמנים אחרים קופאים.

משך פריחת הקיקיון המצוי ארוך, כמעט בכל חודשי השנה, עובדה המחזקת את מוצא הטרופי של הצמח. התפרחת בצמח חד- ביתי זה ממוקמת בקצה הענף ויש בה פרחים נקביים למעלה וזכריים למטה,כאשר האבקה מתבצעת בעזרת רוח. הפרי הלקט וצורתו כדורית. הוא מצויד בחודים שִכּניים הנצמדים לפרוות בעלי חיים לצורך הפצה.

קיקיון מצוי הוא שיח עשבוני זקוף עד 5 מ', ענפיו חלולים ושבירים. עליו רחבים בקוטר של כ-30 ס"מ מעוטרים ב- 10-7 אונות מחודדות. על הפטוטרת ('העוקץ' הנושא את העלה) מפוזרות בלוטות קטנות המכילות את רעל הרצין המצוי ,כאמור, בזרעים באופן מרוכז. שבירת ענף או עלה מאופיינת בריח ייחודי של החומר.
הקיקיון מצוי כמעט בכל אזורי הארץ בשולי דרכים ובאדמות מופרעות (שהפריעו לצמחייה שבהם באופן מלאכותי).

עלים ותיקים וצעירים, באדיבות אתר "צמח השדה" http://www.wildflowers.co.il

חודש אלול מביא אתו רוחות של חשבון נפש ושל סליחה ואולי דווקא הקיקיון, המופיע בסיפורו של הנביא יונה, הצמח שבעטיו נוצר המונח 'קיקיוני', אולי הוא שמסוגל לתת לנו שיעור חשוב לחיים; הרע והטוב המצוי זה בצד זה; ההערכה של ה'יש' שממש לא ברור כי יהיה כאן מחר והתייחסות שווה לכל: לגוי ולישראל , לאדם ולבהמה. מעל לכל, גדולת סגולתה של סליחה המביאה שקט וברכה.

חודש טוב, של אהבה וסליחה!

לחצו להשארת פרטים >>