חֶלְמוֹנִית גְּדוֹלָה Sternbergia clusiana - פארק נאות קדומים

חֶלְמוֹנִית גְּדוֹלָה - 'נרות' לקראת חנוכה

מִי זֶה הִדְלִיק נֵרוֹת דַּקִים כַּכּוֹכָבִים בָּרוֹם? *

ד"ר שרה'לה אורן וד"ר חן שרמן - יועצת בוטנית

בממשק בין הסתיו והחורף כשהנוף בשיאו של יובש, יש בטבע החשים את התקצרות שעות היום, את הטמפרטורות היורדות בעיקר בלילות, ואת הרוחות הנושבות. בולט ביניהם צמח הַחֶלְמוֹנִית בצהוב יוקד, צבע המייצג חדות, אור ושמחה. מקבצים-מקבצים של צבע צהוב ייחודי שקשה שלא להתפעם ממנו.

חלמוניות ברכס בוקר שליד שדה בוקר . שימו לב לעלים היבשים מן העונה שעברה צילום: ד"ר שרה'לה אורן

חמש שנים חולפות מאז נטמן זרע של חלמונית באדמה ועד להתפתחות מספקת של הבצל ובעקבותיו יכולת לפרוח. מכל בצל מבצבצים פרח אחד או שניים דמויי משפך, כאשר בסיסם טמון באדמה ללא גבעול. מן האדמה מבצבצים שישה עלי עטיף, המאפיינים את משפחת השושניים, או בחלוקה מדויקת יותר למשפחת הנרקיסיים. הצבע הצהוב העז מזכיר את צבע החלמון ומכאן הכינוי, בהמשך הפריחה נוטה הצבע לכתום. כל פרח פורח כשבוע, כאשר לעת לילה או בימי סגריר נסגר כדי להגן על האבקנים מלחות. לפרח ריח ייחודי וצוף המהווים מקור משיכה לפרפרים ודבורים. אפשרות אחרת להתרבות וגטטיבית (צמחית) של החלמונית היא פיצול הבצל, עובדה היוצרת מושבות משובבות עין בצבע ובמראה. החלמונית נפוצה בכל חלקי הארץ מן הגולן ועד לנגב, אך בכל אזור במקום ייחודי וקבוע, בהתחשב בסלע ובקרקע המקומית. משך הפריחה בכל אזור בארץ מתאפיין בקביעות והוא נע באופן כולל מן הסתיו אל תחילת החורף (אוקטובר-דצמבר). העלים מופיעים רק לאחר הפריחה, הם צרים וארוכים ומעט בשרניים. הופעת העלים בעונה נפרדת מעצימה את נראות הפרחים.

מימין עלים ופרי ירוק. משמאל, פירות בשלים של חלמונית המכילים זרעים שחורים לפיזור. צילום: נוגן צברי

שעון החורף כבר שולט ומבשר את נוכחות החורף, את החושך המאפיין ואת מזג האוויר הסגרירי. חלמונית גדולה בכל פינות הארץ במקומות הייעודיים מציגה לכולנו מראה מלבב המכין אותנו לסופו של חודש כסלו החורפי, עת נדליק בכ"ה בו נרות חנוכה בתוככי הבית או על אדן החלון. סופו של הסתיו מעניק לנו מהדורה טבעית של 'חלקות מאירות' ברחבי הארץ, את הפלא הייחודי הזה היטיב לבטא במילים המשורר מיכאל דשא:

מִפְגַשׁ אֱלוֹהַּ עִם אָדָם,
בְּלֵב שָׂדְךָ, בִּנְוֵה-שְׁמָמָה,
פִרְחַי-הַתֹּם רוֹקְמִים הוֹדָם.

תּוּגַת-הָגוּת, צְפִיַּת פְּלָאִים,
שְׁתִיקַת מַחֲשֶבֶת קַדְמוֹנִית…
פִּתְאֹם זוֹרַחַת מִסְּלָעִים
כּוֹתֶרֶת-כֶּתֶם – חֶלְמוֹנִית.

(מתוך: שיר החלמונית /מיכאל דשא)

חודש גשום לברכה!

__________

* מתוך שירו של לוין קיפניס: "מי זה הדליק"

לחצו להשארת פרטים >>