חֲבַלְבַּל הַשִּׂיחַ Convolvulus dorycnium - פארק נאות קדומים

חֲבַלְבַּל הַשִּׂיחַ Convolvulus dorycnium

על חבלי-טבע ועל עם-ישראל

ד"ר שרה'לה אורן וד"ר חן שרמן - יועצת בוטנית

צמח חודש אָב - חֲבַלְבַּל הַשִּׂיחַ Convolvulus dorycnium
משפחת החלבליים Convolvulaceae
ערבית: לוּבְּלַאבּ שוּגַ'יְרִי لبلاب شجيري

חבלבל השיח - מראה כדורי . צילום : נוגן צברי

מעט לפני קיצה של פריחה נפלאה המעטרת את מרחבי הטבע בכדורים של ורוד, דווקא, בעונה הצחיחה של הקיץ, נתקרב הפעם אל חֲבַלְבַּל הַשִּׂיחַ, צמח יוצא דופן במובנים רבים: ורוד בקיץ? ממש לא שגרתי! פרחיו היפים דומים לגביע או משפך ואפילו אכילים (כן… סתם לגלול את עלי הכותרת ולזלול…) עלי הכותרת של הפרחים טרם הפתחם מתפתלים אלה עם אלה במעין פיתולים המזכירים את פיתולי גדילי החבל (משפחת החבלבליים). הפרחים בשיתוף עם המון ענפים קצרים, דקים וסבוכים יוצרים מראה כדורי מרשים המגיע ל-60 ס"מ גובה.

איך הוא מעז? והתשובה טמונה, כמובן, ביכולת התאמה מופלאה לתנאי מזג -האוויר; לקראת ימי השרב הוא משליך את עליו, דרכם הוא עלול לאבד מים ומכאן, לפנינו צמח המצוי ב'שלכת קיץ' (ולא שלכת חורף, המוכרת יותר) למעשה נוכל לומר 'צבר אמיתי', היודע אימתי כדאי להיות בשלכת בארצנו החמה. הענפים הקשיחים והירוקים לקחו על עצמם את תפקיד ביצוע הפוטוסינתזה (הטמעה). הם מכוסים מעטה קוטיקולה (כיסוי מבודד דמוי שעווה) ובשערות קצרות המונעות מן האויר החם להתקרב אל פתחי הפיוניו(1), פתחים דרכם מתבצע חילוף הגזים (חמצן ופחמן דו-חמצני). בתום עונת פריחה ארוכה ומרשימה, המתחילה באביב ונמשכת אל תוככי הקיץ, מתבלטים פירות כדוריים (הלקטים) בצבע חום מעוטרים בקצה מחודד, ונושאים בממגורה זרע בודד. ולאחר פיזור הזרעים מתייבשים הענפים והצמח נעלם מפני השטח, כמו חידה שפתרונה יגיח עם בוא האביב הבא בהופעה מחודשת וירוקה.

ואנחנו העומדים בפתחו של חודש אב, חודש של אֵבֶל ושל שמחה; חודש של חורבן בט' באב וחודש של זיווג זיווגים בט"ו בו, יודעים מניסיון אישי והיסטורי ששורד הוא זה היודע להתאים עצמו למציאות חדשה ואפילו תהא זו קשה. רק בתחבולות (גם כאן מצלצל לו 'חבל') וביכולת גמישה ניתן למצוא פתרונות גם לסבוך שבמצבים. כך התנהג, ברובו, עם ישראל לדורותיו שהוכיח הישרדות לאורך תּוֹלָדוֹת של מצבים סבוכים ומורכבים. ואולי החבלבל בעלי הכותרת המפותלים כחבל ובשרידות קיץ מופלאה ראוי להוות סמל: עצם שמו הכרוך ב'חבל' מצביע על חבלי לידה – גם אלה של משיח, אולי גם על קשר שחבל מייצג; קשר רגשי, היסטורי, דתי, ערכי, מורשתי וחברתי, הוא מתכתב עם חבל הצלה ועם המשכיות עם חיבור וכמובן עם חוסן המאגד לצורך כך את גדיליו השונים למהות אחת, והמבין יבין…

חודש טוב!

__________

(1)  השעירות יוצרת 'מיקרו אקלים' הלוכד בין השערות לחות. לחות זו מפחיתה את הדיות (טרנספירציה)

לחצו להשארת פרטים >>