גינת בריכת החורף - שמורת טבע נאות קדומים

גינת בריכת החורף

גינת בריכת החורף

"יַעֲלוּ הָרִים, יֵרְדוּ בְקָעוֹת (המים) - אֶל-מְקוֹם, זֶה יָסַדְתָּ לָהֶם... יִשְׁבְּרוּ פְרָאִים צְמָאָם." (תהלים קד ח-יא).

בריכת חורף הינה מקווה מים טבעי הנוצר כתוצאה מהתנקזות מי הגשם. בשונה מן הבריכה שממול, בה מתקיימים המים באופן רציף כל השנה, לבריכת החורף שני מופעים עונתיים - לח ויבש. מידי חורף עם רדת הגשמים מתמלאת הבריכה ומתעוררת לחיים. צמחיית המים החד שנתית נובטת ומגוון בעלי החיים המאכלסים אותה מופיעים בה בהדרגה. עם סיום עונת הגשמים מצטמצם בהדרגה השטח המוצף עד להתייבשותה המוחלטת. בעבר הרחוק היו בריכות החורף נפוצות מאד בישראל, אך רבות מהן יובשו או נהרסו ויחד איתן נעלמו מגוון של צמחים ובעלי חיים, שחלקם נמצאים כיום בסכנת הכחדה.

מי חי בבריכת החורף?

בריכת החורף מהווה מערכת אקולוגית מורכבת ובית גידול למגוון רחב של בעלי חיים בראשם הדו חיים (דוגמת הקרפדה הירוקה והאילנית המצויה) המגיעים לבריכה לצרכי רבייה. בבריכה מתארחים גם בעלי כנף שונים המוצאים בה מזון ומקום למנוחה. במים מתקיימים סוגים שונים של חסרי חוליות גדולים בהם סרטני מים ייחודיים, חלזונות וחרקים.

ומה קורה בקיץ?

בקיץ הבריכה מתייבשת. שלב היובש הינו הכרחי והוא מהווה חלק ממחזור החיים של החי והצומח המתקיימים בבריכה ובסביבתה הקרובה. לבעלי החיים השונים המתקיימים בבריכת החורף מחזור חיים ייחודי המותאם לתקופה זו. כך למשל הפרטים הבוגרים של הדו חיים עוזבים את שטח הבריכה לאחר ההתייבשות ונודדים לחפש מזון. על קרקעית הבריכה נותרים ביצים של סרטני המים (היכולים לשרוד גם בתנאי יובש וחום קיצוניים) ואילו חלק מחיפושיות המים מתחפרות בקרקע ונכנסות למצב של תרדמת. בעונת החורף הבאה עם רדת הגשמים שוב תתעורר הבריכה לחיים וכך חוזר חלילה.

 

לחצו להשארת פרטים >>