"עִבְרִית מֵאֶרֶץ תִּצְמָח" - יום עיון לזכר יצחק נבון - נאות קדומים

עִבְרִית מֵאֶרֶץ תִּצְמָח

"עִבְרִית מֵאֶרֶץ תִּצְמָח"

יום עיון לזכר יצחק נבון על "מַיִם בְּשָׂשׂוֹן" (ישעיהו י"ב ג)

על שפה הצומחת מן השדה והפעם נתמקד במים, סמליותם, חשיבותם, ובעיות שבעטיין.

סיור בפארק נאות קדומים לזכר יצחק נבון

הנשיא החמישי יצחק נבון שימש שנים ארוכות וחשובות כיושב ראש הדירקטוריון של נאות קדומים, ותרם רבות לפיתוח הפארק. בעקבות אהבתו הגדולה לשפה העברית אנו מקיימים יום עיון שנתי לזכרו, העוסק בהיבטים שונים של טבע הארץ בשפה העברית. השנה נדון בנושא המים בארץ-ישראל, בהיבט של חיי היום-יום כמו גם בהיבט הסמלי והערכי.

את יום העיון נפתח בסיור של כשעה בין מתקני מים בנאות קדומים ובשלל הסברים וסיפורים אודות המים, שימושם וסמליותם במקורות היהודיים, לאחריו נתכנס  למליאה. לאחר דברי ברכות ומילים לזכרו של יצחק נבון נתכבד בשלוש הרצאות קצרות אודות היבטים שונים של מים

יום העיון בשיתוף העמותה להנצחת מורשת הנשיא החמישי יצחק נבון.

בתכנית

8:30-9:00 – קבלת פנים, קפה ומאפה

9:00-10:30 – "מים בששון" – סיור בין מתקני מים, סיפורים, דימויים ומשלים

10:45-12:45 – התכנסות והרצאות

הרצאות:

  • ד"ר אורי מלמד – האקדמיה ללשון העברית – מים על הלשון: ערכָּם של המים בשימושי העברית
  • אלי עמיר – סופר ישראלי – מילים עם נבון
  • מור רוט סוקניק – נאות קדומים ממים חיים לבורות נשברים – מיקומה הגיאוגרפי של ארץ ישראל יצר מציאות של תלות בגשם. בהרצאה נשמע על מהותם של מים בחיים שהפכו גם סמל ומשל, על מורשת הנובעת מכמיהה למים וגם על חיים בצל הבצורת.

 

להרשמה לחץ כאן

ההשתתפות ביום העיון היא ללא תשלום (מותנה בהרשמה מראש)
לשאלות ולפרטים נוספים: 08-9770787 או במייל info@n-k.org.il

____________________________________________________________________________

"הוֹי כָּל צָמֵא לְכוּ לַמַּיִם" (ישעיהו נ"ה א)

מים הם חומר ראשוני בתוך ה'תוהו ובוהו' טרם בריאת העולם; באותם המים החלו להירקם החיים על פי סיפור הבריאה וגם על פי תאוריות מדעיות המסבירות את התפתחות שלל היצורים החיים בעולם. מים הם גם הבסיס החיוני להמשך הישרדותם של כל סוגי החיים  ומשום כך אף הפכו לסמל המתאר תחושת רוויה או צימאון; סיפוק או ערגה לדבר בלתי מושג.

ארץ ישראל מתאפיינת כארץ אשר: "לִמְטַר הַשָּׁמַיִם תִּשְׁתֶּה מָּיִם" (דברים י"א י"א) כאשר מושא הגשמים הופך חלק מאמנה שבין הקדוש ברוך הוא לעם-ישראל; מילוי המצוות מבטיח גשם: "וְנָתַתִּי מְטַר אַרְצְכֶם בְּעִתּוֹ יוֹרֶה וּמַלְקוֹשׁ" (דברים י"א- י"ד), בעוד היעדר קיום מצוות יביא למצב עגום של רעב: "וְעָצַר אֶת הַשָּׁמַיִם וְלֹא יִהְיֶה מָטָר וְהָאֲדָמָה לֹא תִתֵּן אֶת יְבוּלָהּ" (דברים י"א- י"ז).

לחצו להשארת פרטים >>