כל מה שאפשר לדעת - בראשית היה חזון.. - שמורת טבע נאות קדומים

בראשית היה חזון..

בראשית היה חזון...

בראשית היה חזון - להקים גן שידבר בשפת התנ"ך "אם את עצם צלצול הנביאים לא נוכל לשמוע עוד..." כתב אפרים הראובני בשנת 1924. יחד עם רעייתו חנה הקדישו את חייהם למחקר והוראה של צמחי הארץ במקורות ישראל וחלמו להגשים את חזונם: להקים שמורת טבע יחודית - אשר בה ארון הספרים היהודי יקבל צבע, ריח, טעם וחיים ירוקים.
לימים הגשים את החזון בנם נגה הראובני, אשר בשנת 1965 החל לפתח את שמורת נאות קדומים. בתהליך איטי של שיקום אקולוגי יצר מערכת גנים מופלאה שיש בה אוסף מרהיב של צמחיית ארץ ישראל ונופיה: מגינת ספרות החכמה, דרך גיא שיר השירים, בואכה יער חלב ודבש ואל ארץ שבעת המינים. תופעות הטבע והנופים המגוונים צובעים את סיפורי המקורות ונותנים רובד נוסף למסורת היהודית, לחגי ישראל, למנהגים השונים ולערכים היהודים.
כדי להגשים חזון יש צורך בשיתוף פעולה של אנשים רבים. אלו אשר ישתלו וישקו, אלו שיבנו ויסללו ואלו אשר יפתחו תוכניות הדרכה כחוויה לימודית מהנה וערכית. אל נגה הראובני הצטרפו במהלך השנים אנשים אשר נדבקו בהתלהבות ובאמונה. נירית קריימן יסדה לראשונה את מחלקת ההדרכה ויצרה, בשיתוף עם נגה הראובני את התשתית לתפיסה החינוכית שלפיה: "עם שאינו מכבד את עברו, ההווה בו הוא חי דל ועתידו לוט בערפל (יגאל אלון).

מחלקת ההדרכה בנאות קדומים עוסקת לאורך השנים בפיתוח מתמיד של נושאים והדרכות, ויוצרת חיבור בלתי אמצעי בין הקדום לקידמה, נוגעת במקורות באופן מקורי וחדשני, דרך סיורים חויתיים וסדנאות פעילות.
צוות ההדרכה עובר הכשרה יסודית ומעמיקה בקורס הכשרה ולאורך כל השנה, בתכנים, שיטות מתודיות והפעלות.
צוות ההדרכה כולל מדריכים בעלי הכשרה אקדמית בתחומי עניין מגוונים ומורות חיילות. ההדרכה ניתנת בשפות שונות.
קהל היעד הוא רחב ומגוון מאוד: ״מגן ועד גן עדן …״ כפי שניסח אחד המדריכים: ילדי גן ובתי ספר יסודיים וחטיבות עליונות, תנועות נוער, חיילים, גמלאים, ארגונים, תיירים וכמובן משפחות.
התוכניות מותאמות לאוכלוסיות השונות וניתן להזמין סיורים וסדנאות בתפירה אישית, ובשפות שונות.

בין אם אלו ילדי גן הבאים לזרוע בדמעה ולקצור ברינה, בני נוער המתנסים ברעיית צאן ומגלים משהו על אחריות ומנהיגות, או תיירים מחו"ל אשר נכנסים בשער השמורה הממוקמת לא רחוק משדה התעופה, מגלים כולם את יופי בראשית ואת נופי ארץ ישראל הקדומה.
ביקור בשמורת נאות קדומים מנתק לשעה קלה את האדם המודרני מן המחשב ומחבר אותו אל האדמה ואל השורשים שהם המפתח אל עבר צמיחה ענפה ומחודשת.

צוות ההדרכה כולל מדריכים בעלי הכשרה אקדמית בתחומי עניין מגוונים, ומורות חיילות. זהו פסיפס אנושי מגוון של אנשים שבאים בבוקר עם חיוך גדול ומרגישים שהם ברי מזל לעבוד בשמורת טבע מיוחדת שכזו!!!

לחצו להשארת פרטים >>