סיור מבוגרים - חגי תשרי

סיור מבוגרים - חגי תשרי - פארק נאות קדומים

סיור והרמת כוסית לקראת השנה החדשה

"השמיים משתנים
לעיני החקלאים.
השכנים מתכוננים
לימים הנוראים...
כבר ראיתי נחליאלי
ואולי זה רק נדמה לי
עוד חמסין נשבר אתמול
תם החופש הגדול" (רחל שפירא)

סיור חגי תשרי – רקע כללי:

נדמה שרחל שפירא היטיבה לתאר את התחושות לקראת חגי תשרי.
חגי תשרי חלים בסתיו: מזג האוויר משתנה, העצים משירים עליהם, עופות חולפים מעל פני הארץ בדרכם מאירופה לאפריקה, גשמים ראשונים יורדים ובשדות עולים צבעים אחרים.
בספרות ובשירה הסתיו מסמל עצבות ונוגות בשל התקצרות היום והקדרות במזג האוויר כפי שכותב ביאליק בשירו "עוד מעט ויום סגריר על חלון יתדפק בדממה" (הקיץ גווע).

השנה היהודית יוצאת לדרך דווקא בעונה של חילוף העונות ושינויים בטבע המהווים תפאורה לחגי תשרי שהם ראש השנה,  יום כיפור וסוכות.

אז מה עושים בסיור?

בסיור בנאות קדומים נעקוב אחר השינויים החלים בטבע כמו גם אחרי סממני החג המופיעים בשדות.

  • פריחת החצב בלבן – הצמח הבוקע כשרביט לבן על פני האדמה מעיד על שינוי ועלייה בלחות, ומרמז על קשר בין עונה לתחושת החגיגיות וההתחלה. כיצד יודע החצב להקדים לפרוח, ומדוע ציינו חכמינו שדווקא הוא שירמז מי תלמיד חכם הוא ומי מתחזה לכזה.
  • עצי הרימון עמוסי הפרי המלכותי הנושא כתר לראשו, וצבעו האדום עז מרמזים שכדאי לפתוח ולטעום את גרעיניו הרבים כמספר המצוות. לפרי זה שמור מקום של כבוד על שולחן החג.
  • לעולם יהא אדם רך כקנה – לקראת השנה החדשה ועשרת ימי תשובה נלמד מהקנה הגמיש להתגמש, להתפייס ולהשכין שלום בן אדם לרעהו.
  • "לולב והדסים ענף של ערבה ירוק…" (נעמי שמר) – ארבעת המינים המעטרים כל סוכה בנוכחותם יסמלו לנו את ארבע התחנות המשמעותיות במסעם של בני ישראל ממצרים לארץ ישראל. נכין מזכרות ריחניות מההדס, ונטעם דבש המופק מתמרים.
  • "גשם גשם בא…" (תרצה אתר) – ליד אחד ממתקני המים, נאחל שנה של גשמי ברכה בעיתם, ובהתגשמות כל משאלות ליבנו.
  • "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו" – בגת קדומה נרים כוסית לחיים ונברך לקראת השנה החדשה (באחריות הקבוצה להביא בקבוקי תירוש וכוסיות ).

הערות כלליות לסיור חגי תשרי:

משך הסיור כ- שעתיים וחצי.
ניתן לקיימו בתקופת חגי תשרי.
השתתפות בסיורים מגיל 18.

ניתן לשלב הרמת כוסית חגיגית בטבע: (בתוספת תשלום) הכוללת יין תירוש/קאווה, פלטת פירות, תפוח בדבש, עוגיות מלוחות/מתוקות, עוגת דבש, טארטלים פירות/שוקולד, שתייה קלה תפוזים, לימונדה, מים.

תוכניות מבוגרים- חגי תשרי