צמח החודש

ילקוט של רועים כבבואה היסטורית

ילקוט של רועים כבבואה היסטורית

שמו של 'ילקוט הרועים' נגזר מתרגום שמו הלטיני Capsella bursa pastoris בדומה לשמו באנגלית Shepherd'd purse. את שמו העברי קיבל הצמח כבר בתחילת המאה שעברה, בתהליך ממושך להענקת שמות לצמחים שהתממש בארץ בעיקר בזמן העליות הראשונות.
צמח חודש כִּסְלֵו - יַלְקוּט הָרוֹעִים Capsella bursa pastoris
איזהו צמח שיש בו ערוב ומסר חברתי ?

איזהו צמח שיש בו ערוב ומסר חברתי ?

צמח חודש חֶשְׁוָן - צַפְצָפַת הַפְּרָת
צפצפת הפרת היא עץ דו-ביתי, כלומר פרחים זכריים מתפתחים בפרט אחד ואלו עץ אחר נושא רק פרחים נקביים. הצפצפה פורחת בחורף (פברואר-אפריל) בפרחים זעירים, ערוכים בתפרחות המואבקות בעזרת רוח.
תפילה גם פתילה במדבר

תפילה גם פתילה במדבר

בסיוריהם ברחבי הארץ נפגשו חנה ואפרים הראובני (הוריו של נגה, מיסד נאות- קדומים) עם בני שבט הַתַּעֲמְרָנִים שבערבות יריחו ומהם למדו על הצמח פְּתִילַת-הַמִּדְבָּר, המכונה בפיהם: "לימון מסכוט" או 'לימון מקולל' 'מאורר'.
על צמח 'קיקיוני' של יום אחד ועל מסר חשוב

על צמח 'קיקיוני' של יום אחד ועל מסר חשוב

חודש אלול מביא אתו רוחות של חשבון נפש ושל סליחה ואולי דווקא הקיקיון, המופיע בסיפורו של הנביא יונה, הצמח שבעטיו נוצר המונח 'קיקיוני', אולי הוא שמסוגל לתת לנו שיעור חשוב לחיים
על חבלי-טבע ועל עם-ישראל

על חבלי-טבע ועל עם-ישראל

איך הוא מעז?? והתשובה טמונה, כמובן, ביכולת התאמה מופלאה לתנאי מזג -האוויר; לקראת ימי השרב הוא משליך את עליו, דרכם הוא עלול לאבד מים ומכאן, לפנינו צמח המצוי ב'שלכת קיץ' (ולא שלכת חורף, המוכרת יותר) למעשה נוכל לומר 'צבר אמיתי' כנסו וקראו עוד על צמח חודש אָב - חֲבַלְבַּל הַשִּׂיחַ
על צמח מקרֵב היכול להביא גם סליחה

על צמח מקרֵב היכול להביא גם סליחה

בימים אלה של זיכרון חורבן ושפל מתחזק דימוי זה ומקבל עוצמה ממשית. באופן סמלי יכול דווקא כאן הַשֻּׁמָּר לבוא לעזרתנו כשאנו נעזרים במסורת הערבית, לפיה אכילת שומר מקרֶבֶת והופכת אפילו בעל כועס ונוטש לבעל הַתָּר אחר אשתו ומנסה לקרבהּ איליו מחדש
על 'פריחה חברתית' ומתן תורה

על 'פריחה חברתית' ומתן תורה

חום הקיץ השתלט על מזג האוויר ההפכפך של ימי ספירת העומר; שרידי פריחת האביב מְפַנִּים את מקומם לנועזים שבין הצמחים, אלה שיכולים לימי השרב והחום ואינם נרתעים מלתפקד ולפרוח. ביניהם נוכל לפגוש את הַגֶּזֶר קִפֵּחַ
על הצבע הכחול שאינו נוכח במקרא, אך נקבע היטב במורשת

על הצבע הכחול שאינו נוכח במקרא, אך נקבע היטב במורשת

צמח חודש אייר - מרגנית השדה Anagallis arvensis
בין הצמחים שליוו אותנו בילדות זכור לרובנו הצמח אותו כינינו "עין התכלת". עלי הכותרת העדינים שלו ניבטים אלינו כמו עיניים כחולות, יפות וסקרניות. בפי המגדיר יקרא הצמח - מַרְגָּנִית הַשָׂדֶה.


27/04/2017 08:00
צמח שהוא גם סימן

צמח שהוא גם סימן

צמח חודש נִיסָן - כַּרְפַּס הַבִּצּוֹת
כַּרְפַּס הַבִּצּוֹת, צמח בר אכיל ממשפחת הסוככים שכיח במים רדודים ובשוליהם בצפון הארץ ובמרכזה, המזכיר בטעמו גזר או סלרי. זהו עשב רב-שנתי קירח, העלה שלו גזור ומנוצה פעם אחת לאונות רחבות היושבות על הציר המרכזי. הכרפס הוא צמח המתפשט במרחב בזכות שורשים הנאחזים באדמה הנשלחים ממפרקים המצויים בגבעולים.
28/03/2017
על 'לבוש' שבכוחו להשפיע

על 'לבוש' שבכוחו להשפיע

צמח חודש אֲדָר - דְּבוֹרָנִית דִּינְסְמוֹר
הדבורנית היא גיאופיט שהפקעת שלה מתחדשת מידי שנה; הותיקה מתרוקנת בעונת הצימוח והפריחה בחורף ובד בבד פקעת חדשה הולכת ומתמלאת. העלים, ערוכים בשושנת, צורתם מאורכת (עד 10 ס"מ) דמויי איזמל ובמרכזם עולה לקראת האביב גבעול זקוף (עד 30 ס"מ) הנושא פרחים ערוכים בשיבולת. כל פרח יוצא מחיק של עלה חפה והוא בעל 6 עלי עטיף.
על פריחה צהובה ועל גורלו של רשע

על פריחה צהובה ועל גורלו של רשע

צמח חודש שְׁבָט - קִדָּה שְׂעִירָה, Calicotome villosa
האזרח (קידה שעירה) אכן יוצא בפריחה בוערת ובולטת אך לזמן קצר של כ-10-7 ימים ומיד, לאחר הבשלת התרמילים חוזר לאפרוריות שאינה בולטת, ממש כגורלם של הרשעים בפרק ל"ז בתהילים, שהצלחתם וגאוותם עומדת להם אך לזמן קצר.
זהב בפתחו של החורף - כְּתֵמָה עֲבַת-שָׁרָשִׁים

זהב בפתחו של החורף - כְּתֵמָה עֲבַת-שָׁרָשִׁים

צמח חודש טֵבֵת - כְּתֵמָה עֲבַת-שָׁרָשִׁים Thrinicia tuberosa
שמה של הַכְּתֵמָה הוא דו-משמעי ומהדהד את כתמי הצבע הנאים שהכתמה מוסיפה למעטה האדמה עם רדת הגשמים הראשונים. מאידך, מדגיש השם כְּתֵמָה את צבעו הצהוב-כתום של הפרח המזכיר את צבעו של הזהב. במקרא מופיע זהב בשמות נרדפים כמו: פז וחרוץ...
נאה, תמים אך מבלבל - נַרְקִיס מָצוּי

נאה, תמים אך מבלבל - נַרְקִיס מָצוּי

צמח חודש כִּסְלֵו- נַרְקִיס מָצוּי Narcissus tazetta
אין ספק שנרקיס הוא מן הצמחים הגורמים לנו בלבול; ראשית, בשל העובדה כי הוא משכר את הראש בריחו הבולט והמיוחד שאת השפעתו הייחודית הטיבו לתאר מילותיו של אבן עזרא: "יש אומרים שהוא צמח לבן, ויש לו ריח טוב, והוא חם מאד עד שריחו יכאיב הראש" (אבן עזרא לשיר השירים). בלבול נוסף עולה מזיהוי בית גידולו המדויק ואף בעיתוי בו הוא מופיע; האם הנרקיס הוא צמח של עמק או דווקא של הר? האם הוא מאפיין את הסתיו או את עיצומו של החורף ?
והתשובה, היא גם וגם!
עִבְרוּת או עברית? - צמח סלעים כבבואה לסוגיה

עִבְרוּת או עברית? - צמח סלעים כבבואה לסוגיה

צמח חודש חשוון - כְּתֵלָה חֲרִיפָה Chiliadenus iphionoides
"צעד צעד, תוך התגברות על אין ספור מכשולים... מתבסס מקומה של נאות קדומים כבית-ספר הגדול ביותר בארץ ללימוד הבסיס המשותף של כל פלגי העם... כאתר תיירות המציג למבקרים את סוד השורשים שהכתה ארץ ישראל בלבו של עם ישראל לדורותיו".

רֵיחַ-עֲדָנִים וגם יופי לשנה טובה

צמח חודש תִּשְׁרֵי - חֲבַצֶּלֶת הַחוֹף Pancratium maritimum
את פתחו של תשרי מקשטת חבצלת החוף כמזמינה מן האופק רק טוב!
ואולי ריחה העדין, לובנה המסמל טהרה וכוחה לפרוח בעונה לא קלה....
מוגשים לכולנו כברכות מיוחדות לשנה טובה.
כַּפָּרָה עליך....

כַּפָּרָה עליך....

צמח חודש אֱלוּל - כופר לבן Lawsonia alba
חודש אלול מביא עמו משב רוח עתיק של חשבון-נפש, זהו חודש הסליחות.
בגנים נטועים מצוי כעת במלא פריחתו אֶשְׁכֹּל הַכֹּפֶר, צמח מוכר כבר משחר ההיסטוריה ובתנ"ך.
מוזמנים להיכנס ללמוד רבות על צמח זה ועל הקשר לחיינו לחודש אלול
על אבל ותקווה ועל פריחה לבנה

על אבל ותקווה ועל פריחה לבנה

צמח חודש אב - זוּטָה לְבָנָה Micromeria fruticosa
האם הזוטה הנפוצה (כיום), על תכונותיה וריחה המיוחדים, היתה מוכרת גם
לאבותינו? האם היא נכללה בין הצמחים אותם לקטו לשימושם המגוון בגבעות?
כנסו לקבל תשובות וללמוד עוד על הזוטה
פריחה בעונה לא צפויה, עושר לטבע וגם לנשמה

פריחה בעונה לא צפויה, עושר לטבע וגם לנשמה

צמח חודש תמוז: הָגָה מְצוּיָה Alhagi maurorum
צמח ההגה הקוצני מעמיק לחדור בשורש שלו, שורד כמעט בכל תנאי ומפריח את פרחיו האדומים דווקא בתקופת הקיץ הקשה. יתכן כי צמח זה אף העניק לאבותינו את המן - מזון טעים ומתוק
מה בין מתן-תורה לאזוב?

מה בין מתן-תורה לאזוב?

צמח חודש סִיוָן: אֵזוֹב מָצוּי
אזוב, פורח בלבן לקראת מתן תורה, החג בו התכנס העם בבית המקדש לעצרת, כאילו לחדש את הברית ההיא בהר חורב, כשהוא נושא בידיו את ביכורי פרי- אדמתו, חומר ורוח יחדיו! סיפור מעניין יש לצמח שכולנו אוהבים ומכירים גם בשמו הזעתר
על תקומה וזיכרון על אור ועיוורון

על תקומה וזיכרון על אור ועיוורון

צמח חודש אִיָּר - בּוּצִין מְפֹרָץ
כשנהג רבי אבהו להגיע לבית הקיסר, היו שפחותיו מקבלות את פניו במילים: "רבא דעמיה ומדברנא דאומתיה, בּוּצִינָא דִנְהוֹרָא, בריך מתייך לשלם" (בבלי, כתובות י"ז ע"א) (גדול עמו, ומנהיג אומתו, נר המאיר, ברוך בואך לשלום).
בדיון אודות אישור להותיר נר דולק ליד מיטת חולה בשבת, מכונה הנר "בּוּצִינָא דְּנוּרָא" (בבלי שבת ל א). מכאן, למדנו כי בארמית יקרא נר - 'בּוּצִינָא', במקביל למילה נוספת - הַ'שְּׁרָגָא'.
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד